Brusek jest (być może) najwyższym szczytem polskiej części Gór Bialskich – a nie Rudawiec, który znajduje się na oficjalnej liście szczytów Korony Gór Polski. Skąd to całe zamieszanie? I który szczyt zaliczyć? Piszę więcej we wpisie.

Brusek a Rudawiec

Zacznijmy od tego, że Rudawiec ma 1112 m n.p.m., podczas gdy Brusek liczy sobie 1116 lub 1124 metrów wysokości. Skąd ta niepewność? Ano stąd, że nie istnieją pewne pomiary wysokości kilku szczytów Gór Bialskich – m.in. Bruska. Niezależnie od źródła jednak – Brusek jest wyższy od Rudawca. Czemu więc to właśnie ten drugi znalazł się jako reprezentant Gór Bialskich w Koronie Gór Polski?

Powód jest prosty: twórcy zestawienia przy wyborze szczytów niekoniecznie wybierali wyłącznie najwyższe szczyty z danych pasm. Istniały jeszcze dwa czynniki. Jednym z nich była subiektywnie oceniana atrakcyjność turystyczna szczytu. Rudawiec jest jednak szczytem absolutnie nieciekawym. I nawet Brusek bije go na głowę ze względu na pewien ograniczony co prawda, ale jednak – widok na Masyw Śnieżnika. To nie ten czynnik zadecydował.

Kluczowy był drugi – na dany szczyt musi prowadzić znakowany szlak turystyczny. I tu zagadka się rozwiązuje. Na Rudawiec prowadzą bowiem znaki – a na Brusek już nie. Szkopuł w tym, że na Brusek można dojść z Przełęczy Trzech Granic (na którą prowadzi szlak turystyczny) w 5-10 minut wędrówki szeroką nartostradą.

Biorąc to wszystko pod uwagę według mnie to właśnie Brusek powinien być wybrany do zaszczytnego grona szczytów Korony Gór Polski. Powinien, chociaż jest jeszcze kolejny problem.

Brusek a Postawna

Problemem tym jest sąsiadująca z Bruskiem Postawna, która ma 1117 m n.p.m. Przypomnijmy, że Brusek ma 1116 m n.p.m. lub 1124 m n.p.m. Który ze szczytów jest więc wyższy? Oficjalnie nie wiadomo. Pozostaje ocenić to samemu. Ja stojąc na szczycie Bruska miałem nieodparte wrażenie, że zalesiony wierzchołek Postawnej jest niższy od tego, na którym stoję.

Jeszcze więcej chaosu

Jeśli jeszcze się nie pogubiłeś, to zaczekaj na to: Gór Bialskich (na terenie których znajduje się zarówno Rudawiec, Brusek jak i Postawna) w ogóle nie powinno być na liście pasm górskich w ramach Korony Gór Polski. Czemu? Bo Góry Bialskie są częścią Gór Złotych – i to tylko i wyłącznie te drugie powinny się znaleźć w zestawieniu. A teraz znajdują się w nim i Góry Bialskie i Góry Złote.

Uwzględniając Góry Złote pojawiają się dwaj kolejni pretendenci do miana najwyższego szczytu – Smrek Trójkrajny i Kowadło. Chaos, prawdziwy chaos.

Kończąc ten wpis, zachęcam Cię, byś wybierając się w Góry Złote zdobył po prostu wszystkie te szczyty – jest to możliwe w 1 dzień!