Lista dostępnych na rynku dezodorantów i antyperspirantów jest wyjątkowo długa. Nie jest to szczególnie zaskakujące, biorąc pod uwagę, że pocenie to naturalny proces, z którego konsekwencjami mierzy się każdy z nas. Zdecydowana większość chce do zahamować i zablokować towarzyszący mu brzydki zapach. Czy naturalny dezodorant może się okazać równie skuteczny co antyperspirant?

Dlaczego warto pożegnać antyperspirant?

Sam pot nie jest naszym przeciwnikiem w tak dużym stopniu, jak jest nim towarzyszący mu nieprzyjemny zapach. Paradoksalnie jednak sam pot jest bezwonny, za brzydkie zapachy odpowiedzialne są natomiast bakterie, dla których ciepła i wilgotna skóra to idealne miejsce do namnażania się. Pocenie jest nam jednak niezbędne: pozwala schłodzić ciało, wyrównać jego temperaturę, usunąć toksyny. Długotrwałe stosowanie kosmetyków blokujących lub ograniczających pocenie się nie jest dobrym rozwiązaniem ponieważ może przyczyniać się do rozregulowania naturalnego rytmu pracy ciała. Znacznie lepszym rozwiązaniem zamiast blokujących pocenie się antyperspirantów zawierających często szkodliwe substancje są naturalne dezodoranty, które pomagają zapanować nad nieprzyjemnymi konsekwencjami pocenia się, a jednocześnie nie rozregulowują rytmu pracy ciała.

Jak działają naturalne dezodoranty?

Przede wszystkim naturalny dezodorant jest wolny od soli, aluminium i parabenów, a więc wszystkich tych substancji, które w antyperspirantach pojawiają się często, a są dla naszej skóry i całego organizmu po prostu szkodliwe. Naturalne dezodoranty są jednocześnie bardzo skuteczne. Bazują bowiem na naturalnych, a przy tym neutralnych dla ciała składnikach, które nie blokują samego procesu pocenia się, natomiast efektywnie zapobiegają powstawaniu bakterii odpowiadających za przykry zapach, który kojarzymy z potem. Nie obciążają skóry, dodają uczucia świeżości, pięknie pachną, a jednocześnie są w pełni bezpieczne. 

Co w składzie mają naturalne dezodoranty?

Jednym z podstawowych składników naturalnych dezodorantów jest soda oczyszczona, która neutralizuje zapachy i działa bakteriobójczo. Działanie bakteriobójcze ma także często stosowany olej kokosowy, który dodatkowo przyczynia się do leczenia mikrourazów skóry i odżywia skórę pod pachami. Antyseptycznie i dezodorująco działają także niektóre olejki eteryczne, na przykład ten z szałwii hiszpańskiej i zielonej cytryny. W składzie takiego dezodorantu pojawiają się także składniki pochłaniające pot. Może to być np. glinka biała, skrobia ziemniaczana, ziemia okrzemkowa, mąka arrowroot. W składzie nie brakuje także składników odżywczych, pielęgnujących i regenerujących skórę: gliceryny roślinnej, masła shea, oleju z wiesiołka, witaminy E. Producenci proponują zarówno wersja bezzapachowe, jak i te oparte o aromaty cytrynowe, mandarynkowe czy ziołowe. Takie połączenie składników sprawia, że dezodoranty naturalne są równie skuteczne, co przyjazne dla skóry.