Urządzając łazienkę, należy pamiętać nie tylko o wyborze odpowiedniego koloru płytek, dobrej wannie bądź kabinie prysznicowej czy umywalce. Ogromny wpływ na to, jak łazienka będzie się prezentowała, a także czy będzie praktyczna ma oświetlenie. Szeroki wybór lamp, plafonów i kinkietów idealnych do łazienki oferuje sklep Elampki.pl. My podpowiemy o czym pamiętać, planując oświetlenie łazienki.

Ile źródeł światła powinno być w łazience?

Planując oświetlenie łazienki, należy pamiętać, że w tym pomieszczeniu jedno źródło światła to zdecydowanie za mało. Należy zadbać o to, aby oświetlona była każda strefa, ale również łazienka jako całość. Jedno górne źródło światła zapewni równomierne oświetlenie pomieszczenia. Z kolei przy lustrze, nad umywalką, a także nad wanną bądź kabiną prysznicową zamontować oświetlenie dodatkowe. Świetnie w tej roli sprawdzają się kinkiety w różnych kształtach. Wystarczy wejść na Elampki.pl, aby zobaczyć, jak szeroka jest dzisiaj oferta producentów.

Jakie oświetlenie nie powinno być stosowane w łazience?

Planując oświetlenie łazienki, warto pamiętać, że lampa wisząca nie jest najlepszym wyborem. Może ona bowiem ograniczać ruchy osób, które korzystają z łazienki. Lepiej wystrzegać się także lamp stojących i stołowych. Wielu specjalistów uważa, że nie wskazane są również te na wysięgnikach, jeśli do ich zasilania używany jest prąd 230W. Kiedy taka lampa zetknie się z wodą, może dojść do porażenia prądem, co stanowi zagrożenie nie tylko zdrowia, ale również życia. Lepiej zrezygnować również z lamp, plafonów i kinkietów, które dają przyciemnione światło. Łazienka jest tym pomieszczeniem, w którym taki efekt kompletnie się nie sprawdzi.

Jakie oświetlenie ogólne do łazienki?

Ogólne oświetlenie łazienki jest niezbędne bez względu na jej metraż i styl, w jakim została urządzona. To właśnie światło górne oświetli w łazience wszystko, co się w niej znajduje. Jeśli będzie odpowiednio mocne, to wiele czynności higienicznych będzie można wykonać bez włączania światła dodatkowego. Dobrym sposobem na oświetlenie ogólne w łazience jest plafoniera. Ważne jest jednak, aby była ona wyposażona w klosz, który naprawdę dobrze przepuszcza światło. Decydując się na sufit podwieszany, można postawić na oprawki, w których umieszczone będą żarówki halogenowe.

Oświetlenie w łazience nigdy nie powinno być przypadkowe. Zawsze należy je dokładnie zaplanować tak, aby światła nie zabrakło w żadnej łazienkowej strefie.