Istnieje powszechne błędne przekonanie, że ogrody mogą istnieć tylko na wsi lub na przedmieściach, w miejscach, w których podwórka są duże, a przestrzeń nie jest problemem. Jasne, prawdopodobnie miałbyś miejsce na paprykę, kapustę, fasolę i każdy rodzaj pomidora, ale mieszkania i domy z balkonami nie są pozbawione możliwości prowadzenia życia w ogrodzie. Chociaż zazwyczaj jest jeszcze mniej miejsca do pracy niż w ogrodzie na patio, w ogrodach balkonowych można przechowywać więcej roślin, niż mogłoby się wydawać.

Aby stworzyć wymarzony ogród balkonowy, masz do wyboru (ale oczywiście nie tylko) bujne żywe ściany, pionowe donice, donice z balustradami, ogrody kontenerowe, a nawet kraty. Aby zaoszczędzić pieniądze na budowaniu tego, zacznij swój ogród od zera, zamiast kupować w pełni wyrośniętą roślinę, i wybierz rośliny, które najlepiej pasują do Twojego klimatu, aby nie stracić ich z powodu warunków atmosferycznych. Ale ponieważ to mniejsza powierzchnia, Twoje koszty na początku pozostaną niższe.

Jeśli chodzi o rośliny, kwiaty i sukulenty dają wiele możliwości. Ale jeśli chcesz konsumować swoje uprawy, spróbuj fasoli, groszku cukrowego i pomidorów – roślin, które lubią pionowe przestrzenie i nie rozrastają się zbytnio. Na balkonie można również uprawiać małe drzewka cytrusowe, truskawki i zioła. Lista jest długa.

Karin z @theurbangardeness wykorzystuje donice z balustradami i system regałów, aby zmaksymalizować przestrzeń i utrzymać bujny i uporządkowany ogród. Podnoszenie donic z ziemi pozostawia więcej miejsca na meble i, cóż, dodatkowe rośliny.

Bajkowy balkon

roślinki

Ogrodnictwo nie zna granic i bez względu na to, jak mały lub duży jest Twój balkon, możesz stworzyć oazę przyjazną dla roślin, o czym świadczy bajkowy klimat ogrodu w domku autorstwa Molly Mullane Garden Design.

Doniczki na balustradach i drabinach

System półek w stylu drabiny i donice na balustradach sprawiają, że balkonowy ogród ​​wydaje się bujny i zielony, ale nie przepełniony. Uprawa ziół, kwiatów i innych roślin staje się prostsza, gdy układasz je w stosy zamiast rozłożyć na podłodze balkonu.

Dodaj żywą ścianę

Żywe ściany są wspaniałymi elementami wyrazu i zapewniają zieleń, która nie wymaga dużej pielęgnacji. Nie potrzeba wiele pracy, ale konfiguracja taka jak ta z Egil Farstad nadal zapewnia zieloną przestrzeń, której brakuje wielu mieszkaniom.

Oaza inspirowana dżunglą

Półki balkonowe i podwyższone platformy zapewniają dodatkową przestrzeń do uprawy małego ogrodu. Rośliny i wysokie drzewa mogą również zacząć dawać poczucie prywatności na balkonie, tak jak w intymnej dżungli z Annvi.

Ogród balkonowy w stylu boho

Kilka krzewów i drzew doniczkowych znacznie ułatwia utrzymanie ogrodu balkonowego. Ten wspaniały, inspirowany stylem boho projekt autorstwa Janine z Like a Feather Shop pokazuje, jak Twój styl wnętrza może płynnie łączyć się z Twoimi preferencjami na świeżym powietrzu.