Planujesz rozbudowę, nową kuchnię lub łazienkę, a może w końcu zabierasz się za zagospodarowanie ogrodu? A może właśnie wprowadziłeś się do nowego domu i planujesz kilka remontów? Niezależnie od tego, czy robisz wszystko sam, czy zwracasz się do profesjonalistów, istnieje wiele oprogramowania do projektowania domu i wnętrz, które jest łatwo dostępne, przyjazne dla użytkownika, niedrogie i w wielu przypadkach bezpłatne.

modern kitchen white room interior 3d render

Niezależnie od tego, nad jakim projektem domowym pracujesz, będziesz chciał przekazać swoje pomysły wszystkim zaangażowanym osobom tak dokładnie, jak to możliwe, a planer pokoju pomoże Ci to zrobić. To najdokładniejszy sposób na wizualne dopracowanie pomysłów, mówi Cory Powell z DBS Bathrooms, który omawia niektóre z najlepszych darmowych programów do projektowania, dostępne dla projektantów domów i dekoratorów wnętrz.

Wymyślanie nowego domu nigdy nie było tak przyjemne …

1. SketchUp

SketchUp to najbardziej wszechstronne bezpłatne oprogramowanie do projektowania 3D, jakie można znaleźć w sieci – mówi Cory. To potężne narzędzie do projektowania domu jest na tyle wciągające, że sprawia wrażenie, jakbyś poruszał się po swoim przyszłym domu, a jednocześnie jest na tyle elastyczne, że sprawia wrażenie, jakbyś pracował z piórem i papierem.

Darmowa wersja jest idealna dla hobbystów, podczas gdy wersja pro jest bardziej odpowiednia dla profesjonalistów z zakresu architektury, budownictwa, inżynierii i projektowania wnętrz komercyjnych.

Niezależnie od tego, czy planujesz rozszerzenie swojego domu, domku na drzewie, czy też planujesz debiut w programie Grand Designs, dokładność tego oprogramowania pomoże Ci ożywić każdy aspekt projektu.

2. Floorplanner

Floorplanner pozwala zaprojektować i udekorować przestrzeń w 2D i 3D, co można zrobić online i bez konieczności pobierania oprogramowania. Podczas gdy jego funkcja dekoracji wnętrz jest doskonałą cechą, siła tego narzędzia polega na jego funkcjonalności jako planera powierzchni. Następnie, po ukończeniu planu powierzchni, możesz przełączać widok i dekorować przestrzeń w trybie 3D.

Jest prosty w obsłudze i łatwy do opanowania, więc jeśli szukasz czegoś, co nie wymaga długiego uczenia się, Floorplanner to dobry wybór.

3. SmartDraw

SmartDraw to kolejne potężne narzędzie w świecie planowania powierzchni. Jest wystarczająco łatwy do nauczenia, więc nikt nie jest wykluczony z jego używania, a jednocześnie jest wystarczająco zaawansowany, aby ułatwić skomplikowane projekty bardziej zaawansowanym projektantom.

Z pozornie nieskończonym wyborem mebli, materiałów budowlanych oraz tysiącami szablonów i przykładów planów pięter, będziesz w stanie zbadać nieskończoną liczbę możliwych projektów i układów dla swojej nowej przestrzeni. Jedyną wadą tego narzędzia jest to, że jest ono bezpłatne tylko przez pierwsze siedem dni, więc jeśli planujesz używać go dłużej lub w wielu projektach, warto je zaktualizować.

4. Planner 5D

Planner 5D to najlepiej wyglądające narzędzie do projektowania domu. Podobnie jak bezpłatna wersja Sketch Up, to narzędzie jest wciągające, co oznacza, że ​​możesz eksplorować swój projekt, praktycznie stawiając stopy na ziemi.

Dzięki Planner 5D możesz zacząć od zera lub użyć szablonu, który jest idealny do zestawienia szybkiego planu piętra, jeśli nie masz czasu lub nie chcesz tworzyć złożonego projektu. Szczególnie dobre w tym oprogramowaniu jest to, że działa na iOS, co oznacza, że ​​możesz tworzyć plany na telefonie lub iPadzie, gdy jesteś w ruchu.

Rozpoczęcie pracy nie mogłoby być prostsze. Zacznij od dostosowania kształtu, rozmiaru, materiałów i kolorów podłogi. Następnie dodaj meble i akcesoria, przełącz się na 3D i dodaj okna i drzwi. Dodaj drugie piętro, jeśli chcesz, a następnie dach. 

Wszystkie aspekty projektu można zmienić pod względem koloru i tekstury, a gdy będziesz gotowy do udostępnienia swoich planów, można je wydrukować w formacie fotorealistycznym.