Minimalizm może być modny, ale istnieje jedna iteracja prostego projektu, który nigdy nie wyjdzie z mody – skandynawski wystrój wnętrz. To nie lada wyczyn, aby móc zachować umiar w wyborze wystroju, a jednocześnie stworzyć przytulną przestrzeń. Ten styl jest tak popularny, ponieważ przemawia zarówno do naszych skłonności do porządku, jak i do naszego pragnienia życia w zachęcających i wygodnych wnętrzach. Chcesz zobaczyć, z czego słyną kraje skandynawskie? Zwróć uwagę na te piękne warstwowe przestrzenie.

Co to jest skandynawski design?

Skandynawski wystrój wnętrz to minimalistyczny styl wykorzystujący mieszankę faktur i delikatnych odcieni, aby elegancki, nowoczesny wystrój był ciepły i zachęcający. Podkreśla czyste linie, użyteczność i proste meble, które są funkcjonalne, piękne i przytulne.

Baw się naturalnym światłem

Skandynawski wystrój wnętrz znany jest z minimalistycznej palety kolorów, przytulnych akcentów i efektownych nowoczesnych mebli. Wzory często bawią się naturalnym światłem, które jest towarem deficytowym w krajach skandynawskich.

Dodaj kontrast

Wysokie kontrasty to znak rozpoznawczy skandynawskiego wystroju wnętrz. W tej całkowicie białej jadalni surowo czarne meble pomagają stworzyć efektowne, imponujące akcenty. Nowoczesne meble kontrastują również z ozdobnymi detalami architektonicznymi, które są powszechne w zabytkowych budynkach w północnej Europie.

Wybierz modne meble 

Nawet w nowo wybudowanych współczesnych przestrzeniach modne meble są kluczowe. Tulipanowe stoły i łabędzie krzesła są rozgrzane akcentami z jasnego drewna i bogatymi odcieniami skóry. Rzeźbione elementy sprawiają, że przestrzeń wydaje się bardziej organiczna.

Wybierz stonowane kolory

W nowojorskim mieszkaniu projektantka wnętrz Tali Roth przyjęła własną wersję stylu skandynawskiego. Na szczycie lustrzanej kostki stoi lampa stołowa Flos w stylu George’a Nelsona. Kolory to stonowane odcienie szarości, kości słoniowej i szałwii. Czarno-biała fotografia, gałązki oliwne i mała mosiężna misa to minimalistyczne akcenty dekoracyjne.

Włącz kolorową sztukę 

Kolorowa sztuka rzadko występuje we wnętrzach skandynawskich, ale jeśli jest, to często w graficznych wielokrotnościach, jak w serii druków botanicznych. W jadalni meble są proste: krzesła z połowy wieku i pływający bufet. Świece są znakiem rozpoznawczym stylu hygge i często występują w prostych mosiężnych świecznikach.

Pomyśl o przytulności

Mówiąc o hygge, Duńczycy starają się uwzględniać tę filozofię we wszystkich aspektach swojego wystroju: uczyń go tak przytulnym i wygodnym, jak to tylko możliwe. W małej przestrzeni niezasłane łóżko jest przysunięte do okna i zajmuje całą przestrzeń. Zasłony oddzielają przestrzeń do spania, dodatkowo zwiększając przytulność.