Każda osoba przynajmniej raz w życiu doświadcza bezsenności. W większości przypadków dolegliwość ta nie wymaga farmakoterapii. Istnieje szereg innych sposobów, które pozwalają się z nią uporać. Poznaj najważniejsze z nich.

Prowadzenie regularnego trybu życia

Organizm człowieka lubi regularność. Dlatego ważne jest stworzenie codziennych rytuałów. Osobom z zaburzeniami snu zalecane jest chodzenie spać i wstawanie o stałych porach. Dzięki temu fazy snu mogą się uregulować. Po pewnym czasie obserwuje się ustąpienie trudności z zasypianiem.

 

Prowadzenie regularnego trybu życia może być trudne w przypadku osób, które pracują na zmiany. W ich przypadku również wskazane jest wypracowanie pewnych rytuałów. To z pewnością pomoże w złagodzeniu problemów z zasypianiem.

Ograniczenie czasu spędzanego w sypialni

Jedną z zasad higieny snu jest ograniczenie czasu spędzanego w sypialni. Zakłada się, że pomieszczenie to powinno służyć wyłącznie do spania i zbliżeń intymnych. Dzięki temu, że nie kojarzy się ono z pracą, nauką, spożywaniem posiłków lub rozrywką, łatwiej jest się w nim zrelaksować i zasnąć. Ponadto istnieje ryzyko, że dzielenie sypialni na inne aktywności może spowodować nagromadzenie przedmiotów generujących nadmiar bodźców (np. komputer, telewizor).

Stosowanie CBD

Kannabidiol (CBD) jest substancją, którą można znaleźć w konopiach siewnych. W licznych badaniach wykazano, że ma ona działanie relaksujące, uspokajające i wyciszające. Dlatego jest skuteczna w przypadku osób, które mają problemy z zasypianiem lub przedwczesnym wybudzaniem się. CBD jest dostępne w kilku postaciach (olejek, susz, haszysz). Więcej na jego temat można dowiedzieć się ze strony: https://4ease.pl/kategoria/hasz-haszysz-cbd.

Przyjrzenie się codziennym nawykom

Wiele codziennych nawyków wpływa na problemy z zasypianiem. Na bezsenność bardzo często cierpią osoby, które drzemią w ciągu dnia. Takie działanie zaburza fazy snu, co przekłada się na odpoczynek nocny. Warto także zwrócić uwagę na ilość wypijanej kawy oraz innych napojów, które zawierają kofeinę. Szkodliwe jest nie tylko spożywanie ich w nadmiarze, ale także sięganie po nie późnym popołudniem lub w godzinach wieczornych.

Stworzenie odpowiedniego klimatu w sypialni

Klimat w sypialni także ma ogromny wpływ na jakość odpoczynku nocnego. Należy zadbać nie tylko o wygodny materac, ale także całe otoczenie. Przede wszystkim trzeba ograniczyć źródła światła (np. zainstalować rolety, usunąć zegary) i hałasu. Przed położeniem się spać warto wywietrzyć pomieszczenie i rozpylić w nim olejki eteryczne (np. lawendowy).

Unikanie stymulujących aktywności przed snem

Podejmowanie się stymulujących aktywności przed snem może utrudniać zasypianie. Ma to związek z nadmiernym pobudzeniem układu nerwowego. Nie zaleca się intensywnego wysiłku fizycznego, grania w gry komputerowe, słuchania głośnej muzyki lub oglądania filmów akcji. W zamian za to lepiej się zrelaksować. Wskazane jest czytanie książek, ciepła kąpiel, medytacja lub praktyka jogi.